Search translator

Search for a translator/interpreter

 

Search bailiff

Search for a bailiffs

Search receiver

Search for a receiver

Contact

Ministry of Justice
Al. Ujazdowskie 11
00-950 Warsaw
Poland
phone: (22) 52 12 888

Links

Management

Marek Biernacki

Marek Biernacki - Minister of Justice

Minister of Justice

 

Marek Biernacki (born 28 April 1959 in Sopot) – graduate of the Faculty of Law and Administration of the University of Gdańsk. Between 1989 and 1997 he was an academic at the History of the State and Law of Poland Department at the Faculty of Law and Administration of the University of Gdańsk.

 

Between 1997 and 2001 he was a member of the Sejm of the 3rd term and the head of the Special Security Services Commission. He was a co-author of the law creating the Institute of National Remembrance.

Between 1999 and 2001 he was the Minister of Internal Affairs and Administration. During his term he created the Central Investigation Agency.

 

In 2005 he became a Member of the Sejm of the 5th term and a member of the Special Security Services Commission – he was its head in accordance with rotation. In 2007 he was chosen for the Sejm a third time.

On 20 February 2009 he was nominated the head of the investigative commission created to clarify the circumstances of the abduction and killing of Krzysztof Olewnik. After the elections held in 2011 he became a Member of the Sejm of the 7th term.

O dokumencie
Podmiot udostępniający: Ministerstwo Sprawiedliwości | Wytworzył: Piotr Potrebka | Edytor: Piotr Potrebka
Data dodania: 29.09.2010 11:28 | Data modyfikacji: 07.05.2013 13:59

Jerzy Kozdroń

Jerzy Kozdroń - Secretary of State

Secretary of State

O dokumencie
Podmiot udostępniający: Ministerstwo Sprawiedliwości | Wytworzył: Rafał Matusiak | Edytor: Rafał Matusiak
Data wytworzenia: 16.07.2013 | Data dodania: 16.07.2013 12:32 | Data modyfikacji: 16.07.2013 12:32

Michał Królikowski

Michał Królikowski - Undersecretary of State

Undersecretary of State

 

Doctor habilitatus Michał Królikowski (born 8th December 1977) – since 2006 the Director of the Bureau of Research at the Chancellery of the Sejm responsible for scientific counselling during the legislative process and the Sejm’s decision-making. Member of the Criminal Law Codification Commission affiliated with the Minister of Justice.
Lecturer at the Department of Comparative Criminal Law at Warsaw University, visiting fellow at the Cardiff Law School and at law faculties at Stirling University (Scotland) and Salzburg University (Austria).
He is an editor and co-author of a large commentary to the Criminal Code. He also published several books and several dozen scientific papers, including: Justice of punishment in a liberal societies (2005), Principles of international criminal law (in cooperation with Professor Paweł Wiliński and Jacek Izydorczyk LL.D, 2008), The principles of responsibility of a person for international crimes (2011), European criminal law (2012, co-editor with A. Grzelak and A. Sakowicz). He is also an author of numerous popular and popular scientific articles in Więzi and Tygodnik Powszechny.
In his scientific and research work he studies criminal responsibility theory, European and international criminal law and the relations between ethics and philosophical theories and the shape of criminal responsibility.
In his private life, he is a husband and father of three children.

O dokumencie
Podmiot udostępniający: Ministerstwo Sprawiedliwości | Wytworzył: Piotr Potrebka | Edytor: Piotr Potrebka
Data dodania: 15.12.2011 15:11 | Data modyfikacji: 07.05.2013 10:30

Wojciech Węgrzyn

Wojciech Węgrzyn - Undersecretary of State

Undersecretary of State

 

Wojciech Węgrzyn (born 1959) – until 1st April 2012 president of the District Court in Krosno and judge of the I Civil Division (since 1991). Graduated in Law from Jagiellonian University in Cracow. He also completed postgraduate studies “Civil Law” at that University.
Between 2003 and 2009 he was the chief of the Commercial Division of the District Court in Krosno.
Married, father of a daughter.

O dokumencie
Podmiot udostępniający: Ministerstwo Sprawiedliwości | Wytworzył: Piotr Potrebka | Edytor: Piotr Potrebka
Data dodania: 29.09.2010 11:37 | Data modyfikacji: 07.05.2013 10:31

Wojciech Hajduk

Wojciech Hajduk - Undersecretary of State

Undersecretary of State

 

Wojciech Hajduk (born 26th December1966 in Ruda Śląska) graduated in Law and Administration from University of Silesia in Katowice. In 1994 he started working at the Regional Court in Gliwice as an associate judge. In 1996 he was appointed judge of that court and between 1st June 1998 and 15th May 2001 he held the post of Chief of I Civil Division. Since April 2001 he was delegated to the District Court in Gliwice. On the 18th December 2002 he was appointed judge of the District Court in Gliwice where he held the post of Chief of I Civil Division of the District Court.

In March 2007 he became the president of the District Court in Gliwice.

Between 12th March 2012 and 17th September 2012 he held the post of Director of the Department of Courts, Organisation and Judicial Analyses.

Married, father of two sons.

O dokumencie
Podmiot udostępniający: Ministerstwo Sprawiedliwości | Wytworzył: Piotr Potrebka | Edytor: Piotr Potrebka
Data dodania: 29.09.2010 11:38 | Data modyfikacji: 07.05.2013 10:31

General Jacek Włodarski

Director General of Prison Service

 

Gen. Jacek Włodarski – magister inżynier (master engineer), graduate of the Warsaw University of Life Sciences. He has served in the Prison Service since 20th May 1981 in turn as: instructor, junior inspector, inspector of the economic division of the District Prison Management. On the 16th September 1985 he was transferred to the Central Prison Management and appointed an inspector of the Quartermaster Division of the Central Prison Management. On the 31st March 1991 he was appointed deputy head of the Quartermaster Division of the Central Prison Management. On the 1st April 1991 he took the post of Director of the Quartermaster and Financial Bureau of the Central Prison Management.
On the 1st July 1995 he was appointed the Director of the Prison Service Retirement Bureau.
On the 20th November 2009, at the request of Director-General of the Prison Service, he was appointed Deputy Director-General of the Prison Service.
Since 2nd October 2010, at the request of the Minister of Justice, he holds the post of Director-General of the Prison Service.

O dokumencie
Podmiot udostępniający: Ministerstwo Sprawiedliwości | Wytworzył: Piotr Potrebka | Edytor: Piotr Potrebka
Data dodania: 29.09.2010 11:42 | Data modyfikacji: 14.01.2013 13:08