Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Informacje

Oświadczenie w sprawie dostępu do sądowych baz danych

2017-03-31
MS

W związku z pojawiającymi się w mediach doniesieniami, jakoby Minister Sprawiedliwości miał uzyskać poprzez zmiany w sądowych systemach informatycznych dostęp do danych zawartych w protokołach rozpraw, Ministerstwo Sprawiedliwości oświadcza, że są to informacje nieprawdziwe. Podobnie jak twierdzenia, że Minister Sprawiedliwości będzie mógł inwigilować uczestników spraw sądowych.

Minister Sprawiedliwości nie ma i nie będzie mieć dostępu do sądowych baz danych związanych z toczącymi się postępowaniami. Rzekome tworzenie nadzwyczajnej bazy danych, do której miałby mieć dostęp Minister Sprawiedliwości, w rzeczywistości jest realizowanym już od 2012 roku programem mającym na celu zwiększenie bezpieczeństwa systemów informatycznych w wymiarze sprawiedliwości.

Projekt „Poprawa zdolności administracyjnych sądów, w tym systemów informatycznych” współfinansowany jest ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Powstająca w jego ramach centralna usługa katalogowa gromadzi już od 2012 r. wyłącznie dane osobowe pracowników sądów powszechnych i Ministerstwa Sprawiedliwości. Dane osobowe w tym zakresie są przetwarzane jedynie w celu realizacji obowiązków wynikających ze stosunku pracy i stosunku służbowego. Ministerstwo Sprawiedliwości nie przetwarza w ramach centralnej usługi katalogowej żadnych innych danych osobowych.

Projekt przewiduje migrację kont użytkowników do centralnej domeny ad.ms.gov.pl – jest to usługa świadczona przez serwery ulokowane w 10 sądach powszechnych i Ministerstwie Sprawiedliwości, a także migrację poczty elektronicznej z systemów wewnętrznych i firm zewnętrznych do Sądowej Poczty Elektronicznej umiejscowionej w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu.

Migracja pilotażowa rozpoczęła się w sądach apelacji wrocławskiej pod koniec 2012 roku i trwała do połowy 2013 roku. Po uruchomieniu projektu dołączone zostały kolejne sądy apelacji białostockiej i wrocławskiej (2016 r.) oraz sądy apelacji łódzkiej, lubelskiej i katowickiej (2017 r.). Podłączanie kolejnych sądów ma nastąpić na przełomie 2017 i 2018 roku.

Projekt ma na celu poprawę bezpieczeństwa danych przetwarzanych w systemach sądowych i systemach Ministerstwa Sprawiedliwości, które używają sądy.

 

Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

O dokumencie
Ministerstwo Sprawiedliwości | Wprowadzenie: Ministerstwo Sprawiedliwości | Edytor: Milena Domachowska
Data wytworzenia: 31.03.2017 | Data dodania: 31.03.2017 16:05 | Data ostatniej modyfikacji: 31.03.2017 16:10