Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Informacje

Cenna wymiana doświadczeń w reformie sądownictwa

2017-10-20
Wiceministrowie sprawiedliwości Łukasz Piebiak i Marcin Warchoł spotkali się w Wiedniu z wicekanclerzem, Ministrem Sprawiedliwości Austrii Wolfgangiem Brandstetterem

Wiceministrowie sprawiedliwości Łukasz Piebiak i Marcin Warchoł spotkali się w Wiedniu z wicekanclerzem, Ministrem Sprawiedliwości Austrii Wolfgangiem Brandstetterem. Tematem rozmów były kwestie związane z zapewnieniem jakości i efektywności sądownictwa.

Podczas spotkania, do którego doszło w ostatnią środę (18 października), wiceministrowie szczegółowo przedstawili rozwiązania legislacyjne reformujące sądownictwo w Polsce. Strona austriacka otrzymała przetłumaczone wersje projektów. Polska delegacja zapoznała się  z doświadczeniami Austrii związanymi między innymi z procedurą nominacji sędziowskiej czy postępowań dyscyplinarnych.

Wicekanclerz Wolfgang Brandstetter odniósł się do uchwalonej przez Sejm RP nowelizacji ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, która weszła w życie 12 sierpnia 2017 r. Podkreślił, że zawarte w niej rozwiązania, w zakresie odwoływania i powoływania prezesów sądów, w rzeczywistości dotyczą kwestii administracyjnych związanych z zarządzeniem wymiarem sprawiedliwości. Nie regulują natomiast samej niezawisłości sędziowskiej.

 

Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

O dokumencie
Ministerstwo Sprawiedliwości | Wprowadzenie: Ministerstwo Sprawiedliwości | Edytor: Rafał Matusiak
Data wytworzenia: 20.10.2017 | Data dodania: 20.10.2017 13:25 | Data ostatniej modyfikacji: 20.10.2017 13:36